شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 20 در خدمت شما عزیزانیم

هم اکنون با ما تماس بگیرید :
0061-432-414-522

پرسش ونظرات خود را با ما در میان بگذارید
همراهی با ما

غواصی درآبهای جزیره کیش

جزيره كيش از نظرمحيط زيست طبيعي، يكي از بكرترين مناطق خليج فارس بوده و به جرات ميتوان گفت که ريفهاي مرجاني شرق جزيره کيش از غني ترين و زيبا ترين مناطق و مساعد ترين سايتهاي غواصي در کشورمان را در برگرفته است. پوشش مرجاني اين جزيره در سواحل شرقي آن واقع گرديده که هرساله مورد بازديد بسياري از علاقه مندان غواصي قرار ميگيرد. غواصی درکيش در تمامي طول سال امکانپذير بوده و سايتهاي کم عمق اين جزيره براي غواصي تمامي افراد و حتي اشخاص مبتدي بسيار مناسب است. همچنين وجود مراکز آموزشي و تفريحي غواصي درکيش اين جزيره را تبديل به قطب غواصي کشور نموده است. در زير به معرفي سايتهاي مرجاني و مناسب غواصي اين جزيره ميپردازیم

 1. سایت بيگ كورال و ژوراسيك پارك
 2. از سايتهاي زيباي اين جزيره ميتوان به سايتهاي بيگ کورال و ژوراسيك پارك اشاره کرد. اين ريفهاي مرجاني که در شرق جزيره واقع گرديدهاند، داراي اکوسيستم غني و زيبايي ميباشند که خيره کننده چشمان هزاران غواص ايراني و خارجي در طول سال است. عمق اين دو سايت به هنگام مد کامل متجاوز از 6 تا 8 متر و هنگام جزر کامل کمتر از 5 متر ميباشد اين سايتها از تنوع فراواني از آبزيان برخورداراند. از انواع ماهيها ميتوان به: جراح - دخترناخدا - هامور - جاش - ساردين - باراکودا - تون - اژدرماهي - موري ايل - استون فيش - اسکورپيون - دلقک و ريف شارک همچنين سفره ماهيان، اشاره کرد. انواع لابستر و لاکپشتهاي پوزه عقابي و پشت سبز، همچنين مرجانهاي طبقاتي و مغزي و نيزگاها انواعي از سافت کورال در اين سايت ديده ميشوند. پوشش مرجاني سايت که شمالي- جنوبي و در امتداد ساحل به صورت نواري کشيده شده است در جنوب متراکم تر و در شمال کمتر است. براي دسترسي به اين سايتها ميتوانيد از مراکز غواصي موجود در جزيره وقايقهاي غواصي استفاده کرده و يا ميتوان با اتومبيل به ساحل هتل سيمرغ و از آنجابه سايت بيگ كورال به آساني رسيد. اين سايت براي اسنورکلينگ و نيز نايت دايو بسيارمناسب است. همچنين در سايت بيگ کورال صخرههاي زير آبي بسيار زيبايي پديدارميگردند که مملو از آبزيان ريز از جمله انواع خرچنگها، ميگوها و عنکبوتهاي دريايي بوده که براي عکاسي ماکرو بسيار مناسب است.

 3. سایت ساترنكرك
 4. از ديگر سايتهاي غواصي در اطراف جزيره كيش ساترن كرك يا شكاف جنوبي ميباشد كه بسيار زيبا بوده، امابه دليل دوري نسبي، كمتر ملاقات كنندهاي دارد. اين ريف در 3 مايلي جنوب جزيره واقع گرديده است و از شكافي تشكيل شده است كه تا عمق 22 متري نيز ادامه مييابد. دسترسي به اين سايت فقط با قايق و با استفاده از مراكز سطح جزيره كيش امكانپذير ميباشد.

 5. سایت کشتی داما
 6. اين كشتي باربري سنگالي كه در عمق 33 متري آبهاي جنوب شرقي كيش آرميده است در يكي از شبهاي پاييزي سال 1384 به دليل آبگرفتگي موتورخانه، اعلام وضعيت بحراني نمود، اما از درخواست كمك سر باز زد صبح روز بعد به دلايل نامعلومي غرق و براي هميشه معماي مرموزخود را به اعماق برد. در تحقيقات بعدي مشخص گرديد كه به مدارك كشتي دستبرده شده است و كشتي 10سال جوانتر از تاريخ ساخت خود معرفي گرديده است اين دليلي كافي براي عدم پرداخت بيمه كشتي و بار موجود در آن سينك آشپزخانه، سراميک و تخته توسط شركتهاي بيمه بود. در هر صورت اين كشتي اكنون پس از گذشت كوتاه مدتي كه در اعماق آرميده است تبديل به زيستگاهي مصنوعي براي آبزيان و همچنين سايت جديدي براي غواصي گرديدهاست.غواصي در اطراف اين مغروق که در فاصله 4 مايلي از جزيره به پهلوي راست خودخوابيده است، نياز به تبحر خاصي نداشته اما جهت ورود به بدنه کشتي، فراگرفتن دوره تخصصي کشتيهاي غرق شده الزاميست. ورود به بدنه کشتي از طريق پنجره کابين فرماندهي امکانپذير بوده و عبور از راهروي پشتي کابين فرماندهي و ورود از طريق در آن شما رابه آشپزخانه و خوابگاه هدايت مينمايد پروانه کشتي نيز که مکان مناسبي جهت عکاسي به شمار ميرود در عمق 30 متري قرار دارد از آبزيان اين منطقه ميتوان خفاش ماهيان،باراکودا، انواع سنگسر، سرخو و نيز اژدرماهيان را نام برد دستيابي به اين كشتي مغروق كه مكان زيبا و مناسبي براي آموزش دوره تخصصي كشتيهاي غرق شده ميباشد فقط با قايقهاي غواصي امكانپذير بوده اما اينجانب مختصات جي پي اس آن را نيز كه به شرح زير است در اختيارتان خواهم نهاد. 26 29 797 N 054 04 431 E

 7. سایت کلبه هور
 8. اين سايت که درغربي ترين دماغه جزيره کيش و در مکاني به همين نام واقع گرديده است نيز از نقاط مساعد غواصي در جزيره کيش و به خصوص به هنگام وزش بادهاي شرقي که غواصي در سواحل شرقي جزيره کيش را نامساعد مي نمايد مي باشد. ورود به سايت از طريق ساحل کوچک جنوب آن و يا از طريق پرتگاه صخره اي غرب آن امکان پذير مي باشد. بستر سايت صخره اي بودهو از آبزيان آن مي توان ، هامور ، سرخو ، سنگسر ، انواع صدفها و لاکپشتها را نامبرد. همچنين در ساحل جنوبي آن ( محل ورود و خروج به سايت) غاري کوچک به طول 5 متروجود داشته که عبور از آن به هنگام مد کامل بسيار لذت بخش خواهد بود. عمق سايت غواصي کلبه هور از شمال به جنوب بيشتر گرديده و تا 8 متر نيز ادامه دارد. ورود به سايت از طريق پله هاي تعبيه شده در پارک ساحلي مقابل کشتي تسهيل گرديده و به آساني با شناي بر سطح در عرض چند دقيقه مي توان به زنجير لنگر رسيد.همچنين بازديد از درون اين کشتي نيز از حفره شمالي آن امکانپذير مي باشد. البته ورود به بدنه به دليل پوسيدگي آن بسيار خطر ناک است. اين سايت زيبا و نهفته که در غرب کيش و مابين جزيره کيش و هندورابي قرار گرفته است نيز از زيبا ترين ريفهاي مرجاني اطراف کيش مي باشدکه در صورت مساعد بودن اوضاع جوي و دسترسي به اين نقطه، شما مي توانيد از زيبا ترين لحظات غواصي خويش در خليج فارس لذت ببريد.

 9. سايت سمبارون
 10. اين مکان که کمتراز سايتهاي ديگر مورد توجه قرار گرفته است نيز از نقاط مساعد غواصي در جزيره کيش به هنگام وزش بادهاي شرقي و نامساعد بودن سواحل شرق جزيره کيش مي باشد. اگرچه عمق 4 تا 5 متري آب در اين سايت نياز به تجهيزات غواصي را محسوس نمي نمايد و حس کنجکاوي شمابا استفاده از اسنورکلينگ ارضا خواهدگرديد، اما لذت بازديد از پروانه اين کشتي بسيار مشهور به هنگام غواصي وصف ناشدني است. عمق آب در قسمت پروانه 8 متر بوده وبستر اطراف اين کشتي به گل نشسته پوشيده از آهن آلات و قطعات فولادي مي باشد. جالب است بدانید که وجود اکسيد آهن در اين منطقه باعث سرخ فام شدن شنهاي اطراف کشتي يوناني گرديده است.
  دسترسي به سايت سمبارون از طريق اجاره روزانه قايق از بندرگاه کيش و همچنين به هنگام بازگشت ازهندورابي امکان پذير است. فاصله سمبارون تا کيش 10 و تا هندورابي 7 کيلومتر ميباشد. عمق اين تپه زير آبي 10 تا 12 متر بوده و گونه هاي متفاوتي از آبزيان خليج فارس در اين نقطه سکنا گزيده اند. اين سايت مکان مناسبي براي نايت دايو واسنورکلينگ بوده اما جريان نسبتا شديد آب را در اين نقطه مي بايست در نظر گرفت.
  مختصات جي. پي. اس اين سايت از اين قرار است : N-26 34.242 E-053 42.587

Annual Temperature average:

JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC
17.7 18.9 23.2 23.6 29.6 33.1 34.0 33.5 31.8 28.6 23.6 18.8
0061 432 414 522 info@ghavas.com
آژانس صبای هما
تهران - شهرک اکباتان - خیابان شهید نفیسی - پلاک45 - طبقه 2